Projektowanie kina w salonie

Oczywiste jest, że większą możliwość stworzenia specjalnej sali kinowej mają właściciele domów jednorodzinnych aniżeli mieszkań czy niewielkich apartamentów. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na luksus przeznaczenia powierzchni tylko na pokój TV, choć jest to rozwiązanie idealne, by stworzyć wyjątkowy nastrój na jesienne seanse.

I w tym przypadku zasada jest jedna: im wcześniej rozpocznie planowanie kina domowego, tym lepiej. Przemyślcie to już w czasie prac projektowych.

Kino w pokoju ogólnym

Dziś w zabieganym świecie, mając tak niewiele czasu na relaks i rozrywkę, stawiamy głównie na wygodę. Nic nie zastąpi randki w kinie, ale jeśli dosyć mamy chrupiącego chipsy widza nad głową, a na wydanie nowości na DVD nie czeka się zbyt długo, decydujemy się na instalację kina domowego we własnym domu czy mieszkaniu. Sam telewizor czy wieża do odsłuchiwania muzyki już nam nie wystarczają. Stawiamy  na komfort i jakość, marząc, by przyniosły one relaks całej naszej rodzinie po ciężkim dniu.

Dlatego też decydujemy się na instalację kina domowego w salonie czy pokoju dziennym. Grunt, by nie zatracić funkcji tego pomieszczenia, ale to wymaga od Ciebie dobrego, solidnego planu, wiedzy i doświadczenia w montażu sprzętu A/V.

·        projekt

Jeżeli zdecydujesz się na montaż urządzeń AV np. w salonie, warto, abyś już w stanie surowym zaaranżował wnętrze tak, by instalacja była jak najmniej widoczna. Najlepiej jest poprowadzić kable pod parkietem i wzdłuż listew oraz odpowiednio rozmieścić gniazdka zasilające.

Najlepiej jeśli pokój będzie prostokątny, gdyż jest znacznie lepszy akustycznie niż pomieszczenie kwadratowe. Pamiętaj także, by rozważyć wybranie dość wysokiego pomieszczenia, szczególnie wtedy, jeśli zdecydujesz się na wysuwany z sufitu projektor. Nie zapominaj, że pokój dzienny charakteryzuje się dużą ilością okien. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia przez montaż żaluzji czy rolet, a także specjalne oświetlenie.

·        oświetlenie

Idealnym rozwiązaniem staje się zaplanowanie w pomieszczeniach reprezentacyjnych scen świetlnych. Wiesz już, że instalacja Inteligentnego Domu pozwala na zmianę klimatu oświetlenia jednym przyciskiem, w zależności od czynności, jakie chcemy wykonywać. I tak, jedząc kolację zapalimy główne światło nad stołem i delikatne oświetlenie dekoracyjne, a oglądając film, zgasimy lampy tak, by nic nie przeszkadzało w odbiorze. Pamiętasz, że system Inteligentnego Domu pozwala na integracje wszystkich istniejących instalacji w domu, zatem wybranie interesującej nas sceny świetlnej równocześnie włączy czy wyłączy odpowiednią liczbę lamp, zasłoni rolety i włączy wyższy stopień ogrzewania, by stworzyć domownikowi właściwy komfort do oglądania filmów.

Jeżeli całkowite zaciemnienie salonu nie jest możliwe doradź klientowi ekran, który potrafi dawać ostry, barwny obraz bez względu na natężenie światła. Sprzęt można skalibrować tak,
  aby automatycznie dobierał kolor i kontrast w zależności od panujących warunków świetlnych.

·        meble

Producenci mebli doskonale wiedzą, że rozwój techniki musi iść w parze z wygodą i funkcjonalnością. Dlatego wzorniczo upodobniają swoje produkty tak, by pasowały do nowoczesnego sprzętu.

W salonie najlepsze będą bryły, które pomieszczą i wyeksponują (lub na życzenie ukryją) sprzęt Hi-Fi, zbiory płyt czy telewizor plazmowy lub projektor, z którego będą wyświetlane filmy. Dobry efekt dadzą te o nowoczesnym wzornictwie z dodatkiem szkła i aluminium. Poszczególne elementy zestawów meblowych, czyli witryn, słupków, szafek i kredensów - uzupełnione przezroczystym bądź kolorowym szkłem i aluminiowymi aplikacjami tworzą niebanalne układy mebli.  

Zwróćcie również uwagę na wypoczynki: kanapy, sofy i szezlongi. Dostępne są w sprzedaży meble, które możemy dostosować do pozycji, w której się znajdujemy. Inaczej siedzimy oglądając film, a inaczej pijąc kawę z przyjaciółmi. Odchylane oparcia i regulowane podnóżki na pewno podniosą nam komfort przebywania w salonie. Pełną relaksu swobodę potęgują dodatki - miękkie poduszki, umożliwiające przyjęcie maksymalnie wygodnej pozycji.

·        kolor pomieszczenia

Kolorystyka pokoju, w którym zainstalujemy kino domowe, jest bardzo istotną kwestią. Tu również musimy iść na kompromis. Zacznij od ciekawych dekoracji. Szablony do odwzorowania na ścianie, bardzo modne ostatnio, raczej zostaw na wykończenie sypialni. Oglądając film czy słuchając muzyki, wzrok nie powinien być przyciągany przez mocne elementy dekoracyjne. Dlatego w pokojach wielofunkcyjnych, służących nam do oglądania filmów, spotykania się z przyjaciółmi i jedzenia posiłków, postaw na uspokajające pastele, raczej w ciemnych odcieniach. Pamiętaj, że w przypadku wykorzystywania projektora podwieszanego, kolor sufitu powinien być również ciemny, a wszystkie farby stosowane do malowania powinny posiadać matową strukturę. 

Jeżeli nie wszyscy domownicy zgodzą się na takie rozwiązanie, pozostaje Ci przekonać ich, by chociażby jedna ściana, na której wisi ekran była ciemna, nie odbijająca światła.

·        akustyka

Oczywiście pomieszczenie przezna-czone tylko na kino domowe jest przygotowane w sposób szczególny. W wielofunkcyjnym pokoju stworzysz dość dobre warunki akustyczne stosując kilka trików. Miękkie kanapy, fotele, puszysty dywan pozwolą Ci stworzyć optymalne warunki dla dźwięku. Półki z książkami, obrazy, tkaniny pochłaniają i rozpraszają dźwięk. 

Dobrym rozwiązaniem jest dobór szczelnie akustycznych drzwi, które zapewnią komfort zarówno widzowi, niesłyszącemu odgłosów np. z kuchni, jak i pozostałym domownikom, którzy niekoniecznie muszą mieć ochotę na film. Jest to jednak sporym utrudnieniem i kolejnym aspektem, który wymaga kompromisu. Modne i wygodne tzw. "openspace'y" nie przewidują drzwi oddzielających salon od jadalni czy kuchni, tworząc w ten sposób większą powierzchnię, którą trzeba nagłośnić. Domownicy zatem muszą zdecydować na czym bardziej im zależy: przestronności czy komforcie (i oszczędności mocy) przy korzystaniu ze sprzętu audio-video.

·        rozmieszczenie sprzętu

Kino domowe najczęściej składa się z telewizora lub coraz częściej ekranu z projektorem i źródeł obrazu i dźwięku, np. odtwarzacz DVD, wielokanałowy wzmacniacz z wbudowanymi dekoderami dźwięku dookólnego oraz z przynajmniej pięciu głośników i subwoofera (głośnik basowy). W salonie, który nie jest wyłącznie salą kinową, rozwiązaniem dającym najwięcej możliwości jest telewizor LCD lub plazmowy. Zwróć uwagę, że wymaga on mniej pracy niż projektor i ekran, a całkowite zaciemnienie pomieszczenia nie jest konieczne. Oczywiście im większy i nowocześniejszy jest telewizor, tym większy komfort oglądania filmów, szczególnie z cyfrowego źródła jakim jest Blu-Ray. W droższych systemach kina domowego proponuje się ekran projekcyjny o dużych wymiarach łatwy do powieszenia na ścianie lub ukrycia w suficie podwieszanym. Duży format obrazu i tym samym wspaniały komfort widzom zapewni projektor.

Głośniki to bardzo ważny element zestawu kina domowego. To przecież od nich zależy jakość słuchanej muzyki (jeśli zestaw kina domowego traktujemy jako zestaw Hi-Fi), a także jakość odbioru filmu. Wiesz, że najczęściej stosuje się pięć głośników i jeden subwoofer odpowiedzialny za bas. Pamiętaj, że jeśli pomieszczenie nie jest imponujących rozmiarów, nie stosujmy dużych kolumn. Kolumny przednie i głośnik centralny powinny być tej samej klasy, aby uniknąć zmiany charakteru dźwięku podczas przechodzenia dźwięku przestrzennego przez kolejne głośniki.

Rozmieszczenie głośników to podstawa prawidłowego korzystania z systemu kina domowego. Punkt odsłuchowy ustawisz centralnie względem wszystkich głośników, dlatego kanapę należy umieścić na środku pomieszczenia, na przeciwko telewizora. Dwa głośniki główne (muzyka, efekty specjalne) znajdują się po jego bokach, natomiast głośnik centralny (mowa, szept, oddech) powinien być umieszczony jak najbliżej obrazu filmowego – nad lub pod telewizorem, najlepiej w jednej linii z głośnikami głównymi. Dwa głośniki surround (tylne, boczne) umieść na przeciwległych ścianach, najlepiej metr za plecami, ok. pół metra nad głową. Subwoofer (potężne impulsy niskich tonów) możesz umieścić gdziekolwiek.

Co Inteligentny Dom ma wspólnego z kinem domowym?

Trudno wyobrazić sobie nasze codzienne życie bez muzyki, telewizji, radia, Internetu. Czasy, kiedy pani domu czekała na nocną powtórkę ulubionego serialu, bo w dzień uniemożliwili obejrzenie ostatniego odcinku pozostali domownicy, oglądający z zapartym tchem kolejny finał kolejnej olimpiady, dawno minęły.

A może być tak miło... Zasypiamy przy delikatnych dźwiękach bluesa, podczas gdy obok w pokoju dorastająca córka słucha, owszem, przystojnego wokalisty, którego talent muzyczny nie idzie w parze z wyglądem. Jeżeli jednak my go nie słyszymy, nie interweniujemy w pokoju nastolatki – udało się uniknąć kolejnej awantury.