Projektowanie oświetlenia

Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów domu, tworzący odpowiedni nastrój do pracy, rozrywki, odpoczynku. Dlatego doskonale wiesz, jak istotne jest rozplanowanie oświetlenia już na etapie projektu domu. Możemy popuścić wodze fantazji i sprawnie stworzyć w domu niepowtarzalną atmosferę…

Planujemy oświetlenie
Trzeba przemyśleć, jaką atmosferę pragnie mieć każdy domownik w każdym pomieszczeniu domu. Innego światła potrzebujemy w salonie, innego w sypialni, a jeszcze innego w pokoju, który służyć będzie pracy i skupieniu.

pokoje dzienne
W salonie potrzebujemy oświetlenia, które sprzyjać będzie wypoczynkowi i rozrywce. Powinno więc ono tworzyć przytulny nastrój do wspólnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli źródła światła zasilane będą z różnych obwodów, będziemy mogli oświetlić osobno ściany, osobno wyeksponować światłem detale wnętrza czy fragmenty architektoniczne, takie jak np. podwieszany sufit czy półka z karton-gipsu. W ten sposób będziemy mogli wybrać rodzaj oświetlenia do każdej czynności, którą wykonujemy. W przypadku jadalni pamiętajmy o właściwie oświetlonym stole i zawieszeniu lampy na takiej wysokości, by nie raziła siedzących przy stole domowników. Natomiast tworząc nastrój do wspólnych biesiad przed telewizorem, zwróćmy uwagę czy, nawet przyciemnione, światło nie odbija się od ekranu. Dobrym rozwiązaniem w pokojach dziennych są zatem lampy skierowane ku górze.

Ciekawostką, z którą spotkaliśmy się podczas jednej z naszych realizacji, był zainstalowane wokół podwieszanego sufitu trzy różnokolorowe linie węża świetlnego. Dawało to bardzo ciekawy efekt! Warto wiedzieć, że wąż świetlny jest bardzo trwały – do 100 000 godzin nieprzerwanej pracy, zatem może być stosowany w mało dostępnych miejscach. Dostępny jest on w wielu kolorach, m.in. białym, turkusowym, żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim, co pozwala na tworzenie dowolnie zaprojektowanych linii dekoracyjno-świetlnych, w jednej chwili zmieniających całkowicie kolorystykę i klimat pomieszczenia. Ale kwestią oprogramowania nie będziemy Cię zanudzać...

kuchnie
W kuchni potrzebujemy jasnego oświetlenia, nawet jeśli pomieszczenie posiada duże okno. Posiłki przygotowujemy również po zmroku, a i zlewozmywak musi być dobrze oświetlony. Pamiętajmy o światłach, np. kilku punktach halogenowych, na każdym blatem roboczym. W mało dostępnych miejscach, jak głębokie szafki czy spiżarnie warto zamontować czujki – jest to wygodne szczególnie podczas gotowania, gdy często mamy zabrudzone bądź zajęte czymś ręce, żeby samodzielnie przycisnąć włącznik. W kuchni również są elementy, które warte są podkreślenia. Porcelanowa zastawa, kryształowe kielichy pięknie wyeksponowane przez światło dadzą niebywały efekt dekoracyjny.

sypialnie
W sypialni potrzebujemy oświetlenia z różnych obwodów. Innego światła wymagamy przebierając się w koszulkę nocną, innego, gdy chcemy poczytać przed snem. Dlatego każdy punkt świetlny powinien być niezależny od oświetlenia ogólnego. Powinniśmy przewidzieć również jasne światło przy toaletkach, gdzie domownik (a raczej pani domu) wykonywać będzie poranny makijaż. Nie zapominajmy również o oświetleniu nastrojowym – w sypialni jest ono niezbędne. Możemy więc podświetlić ciekawe elementy lub w lampie głównej zamontować ściemniacz.

łazienki
Oświetlenie musi być bezpieczne. Musisz wiedzieć, że inteligencja naszego domu polega również na tym, że urządzenia sterujące oświetleniem pracują w obwodach o bezpiecznym napięciu 24V lub wykorzystują fale radiowe/podczerwone. Bez obaw o porażenie prądem możesz więc w projekcie umieść włącznik obok wanny czy prysznica.

Światło musi być naturalne – czyste i jasne, ale nie za ostre. Zwróćmy uwagę również na to, żeby oświetlenie z lamp skierowanych ku dołowi, nie odbijało się od lśniącej glazury, terakoty i luster. W tym celu możemy wykorzystać specjalne pierścienie rozpraszające światło.

gabinety, pokoje do pracy
Podczas intensywnej pracy np. przy komputerze nie zauważamy łagodnych zmian oświetlenia. Nasz organizm reaguje, gdy światło jest już wyraźnie słabsze. Nawet wówczas zajęci pracą nie wstajemy, aby włączyć światło. Naszym oczom szkodzi praca przy słabym oświetleniu, nawet gdy sami jeszcze nie stwierdzamy, że jest za ciemno. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie czujnika oświetlenia miejsca pracy, który dba o utrzymanie stałego poziomu jasności. Doskonale sprawdza się on podczas pochmurnych dni, gdy raz jest jasno, a raz ciemno. 

Oświetleniem możemy stworzyć niepowtarzalny nastrój
Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele różnych punktów świetlnych potrzebuje pomieszczenie. Opisaliśmy oświetlenie ogólne tła, wybranego fragmentu wnętrza czy oświetlenie konkretnego detalu. Oświetlenie może być więc funkcjonalne lub dekoracyjne, może również tworzyć nastrój...

Większość lamp w domu włączana jest na pełną moc. W niektórych pomieszczeniach warto jednak zaproponować dodatkowe ściemnianie lamp (np. w korytarzu między sypialnią a łazienką, aby w nocy światło nie oślepiało zaspanego domownika). Ściemniacz pozwala płynnie regulować natężenie wybranego obwodu oświetlenia w pomieszczeniach. W pokojach reprezentacyjnych (np. w salonie) warto zaprogramować kilka scen (nastrojów) oświetleniowych.

A co to są sceny świetlne?
Scena świetlna to kilka lamp włączonych równocześnie, każda z indywidualną mocą. Przed wizytą gości naciskamy klawisz Goście. W jednej chwili zapalamy wtedy kilka lamp, a gasimy inne. Podczas wizyty gości zaplanowaliśmy kolację, włączamy więc scenę Kolacja. A gdy po kolacji goście wyszli i zostajemy sami, włączamy scenę Relaks - jednym przyciskiem zmieniamy "nastrój" z ogólnego na romantyczny. Zwróć uwagę, że System Inteligentnego Domu do sceny świetlnej zintegruje także inne instalacje: jednocześnie zasłoni rolety w oknie, włączy nastrojową muzykę czy podwyższy temperaturę w pomieszczeniu, w którym za chwilę zaczniesz oglądać ciekawy film.

Funkcjonalność – tak. A co z wygodą?
Dobrze. Wiemy, jak zaplanować oświetlenie w domu naszego klienta, jak stworzyć mu warunki do wypoczynku, pracy, zabawy. Ale co z tym wspólnego ma Inteligentny Dom? Czym tradycyjna instalacja oświetlenia różni się od tej inteligentnej? Otóż pamiętajmy – te wszystkie funkcjonalne punkty świetlne rozsiane po całym domu, to całe oświetlenie tła, dekoracji i podświetlane szczegóły, te sceny świetlne i ściemniacze – tym wszystkim nasz klient będzie musiał sterować. Jeśli w pomieszczeniu zaprojektujemy kilka lamp, do tego rolety, termostaty, a na dodatek zastosujemy kilka scen świetlnych, nie możemy skazać naszego klienta do sterowania tym wszystkim za pomocą standardowych włączników. Po kilku latach może w końcu zapamięta, który wyłącznik czym steruje, ale po co ma tyle czekać? Możemy zaproponować mu całkiem proste, a wyjątkowo komfortowe rozwiązanie. Jakie? W następnej części poradnika przekonamy Cię o zaletach inteligentnych przycisków.

Przykłady

  • gdy dziecko boi się przejść wieczorem z salonu do pokoju na piętrze (lub z pokoju do kuchni na parterze) może nacisnąć jeden przycisk i zapalą się lampy na całej jego drodze (korytarz, schody, pokój)
  • w przypadku pożaru wszystkie światła są włączane, aby ułatwić ewakuację
  • pod nieobecność mieszkańców światła włączają się automatycznie symulując obecność
  • sceny oświetleniowe (układy kilku wybranych lamp włączanych jednocześnie z różnym, zaprogramowanym poziomem mocy) np. kolacja, czytanie, wizyta gości.
  • automatyczne włączanie światła na podjeździe i w garażu
  • załączanie lamp zewnętrznych po zmroku i gaszenie w nocy
  • załączanie oświetlenia w zależności od obecności